Tag Archives: ПЛИСКА 2016

ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ – ПЛИСКА 2016 Пето юбилейно издание „ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ - ПЛИСКА 2016”, събор - фестивал на средновековния бит и култура.

ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ – ПЛИСКА 2016

ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ – ПЛИСКА 2016: Събитието се провежда и организира от „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол” град Варна, Регионален исторически музей Шумен, Националния историко – археологически резерват „Плиска”, Община Каспичан, обществени неправителствени организации, под патронажа на вицепрезидента на Република България.
Ще бъде представен средновековният бит и култура с над 200 души участници от страната и чужбина и над 15 конника от различни ездови клубове и конни бази в страната.
Демонстрации на бойни умения от гърба на коня, прескоци, стрелба с лък, копие и бич, бойни практики на средновековните армии, битки, занаяти, облекла, въоръжение и снаряжение, походни и битови лагери, юрти, шатри, средновековни павилиони и много други средновековни занимания.

Фестивалът ще се проведе в три поредни дни от 3 до 5 юни, като ден за демонстрации на бойни умения, занаяти и фолклор, е обявен 4 юни от 11.00 до 17.00 часа.

За провеждане на събитието е отреден терен в НИАР „Плиска” до източната порта на стария град.
Програма:
– 3 юни 2016 г. от 11.00 до 17.00 часа – вход за публиката и разглеждане на лагерите, представящи различни периоди от средновековния живот на нашите предци, занимания на участниците с публиката, свободни тренировки и демонстрации;
– 4 юни 2016 г. – ДЕН ЗА ДЕМОНСТРАЦИИ:
– от 9.00 часа вход за публиката и разглеждане лагерите на участниците;
– от 11.00 часа – Официално откриване и представяне на участниците;
– до 17.00 часа – Демонстрации – конни демонстрации, бойни демонстрации, стрелба с лък, средновековни занаяти, бит и култура, средновековна храна и напитки.
– 5 юни 2016 г. от 9.00 до 12.00 часа – вход за публиката и разглеждане на лагерите, след 12.00 часа събиране на лагерите и отпътуване на участниците.

Участници:

– Клубове:
1. „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол” от гр. Варна;
2. Конна база „Борисови“ от с. Любен Каравелово, обл. Варна;
3. Школа по конна езда „Мадарски конник“ от гр. София;
4. Школа за средновековна фехтовка „Мотус“ от гр. София;
5. „Клуб за средновековни военни изкуства – Ратина“ град Сливен;
6. Група по традиционна българска стрелба с лък „Сива“ от гр. Мъглиж;
8. Школа по традиционна стрелба с лък „Живата стрела – стрелба с лък от кон – България“;
9. Боен отряд „Барадж“ към боен клуб ,,Щурм” от град Пазарджик;
10. Keleti Szövetség /Източна асоциация/ – Abaújvár, Унгария;
11. Drużyna Grodu Horodna / Дружина Хородна/ – Rzeszów, Полша;
12. Екип на крепост „Туида“, град Сливен;
13. Екип на крепост „Маркели“ град Карнобат;
14. Група по традиционни бойни умения от гр. Варна;
15. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Шумен;
16. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Велики Преслав;
17. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Велико Търново;
18. Родолюбив комитет „Крум Страшний” и Военен клуб град Шумен;
19. Патриотичен клуб „Възраждане” град Търговище;
20. СНЦ „Крумъ Страшний“ от град Шумен;
21. Крум Япулов – конни каскади и джигитовка – от гр.София;
22. ККС „Кабиюк“ от град Шумен;
23. Ездови клуб „Шумен 2010“ от град Шумен;
24. ККС „Калоян 92“ от село Арбанаси;

– Реконструктори:
1. Йордан Сивков и Жана Сивкова от град Добрич – Проект „Средновековен български костюм 6-7 и 8 век“;
2. Катя Владова от град Бяла;
3. Константин Колев от град София;
4. Тошко Драгиев и Борис Георгиев от град Шумен;
5. Калина Атанасова и Александър Минчев от град Варна – „Българският средновековен костюм“ и пътуваща средновековна изложба „Бъдъмба“;
6. Ангел Василев от град Асеновград;
7. Кирил Ненов и София Ненова от град Пловдив;
8. Любомир Милинов от град София;
9. Мариан Маньовски от град София;
10. Надежда Николова от град Шумен;

– Занаятчии:
1. Руменка Михайлова – плъсти, от град Варна;
2. Стефан Стефанов – ковач, от град Аксаково;
3. Атанас Георгиев – сарач, от град Вълчи дол;
4. Антоанета Попова – керамика, от град Варна;
5. Петър Петров – Петроний – монетосечене, от град Варна;
6. Емил Маринов – металопластика, от град Шумен;
7. Ивайло Енев – средновековно въоръжение, от град Русе;
8. Виктория Денева и Денислав Денев – дърворезба и ножарство, от град Силистра;
9. Валентин Димитров – сграфитокерамика, от град Елена;
10. Ценко Здравков – дървообработка, от град Шумен;

– Фолклор:
1. Танцов ансамбъл при Народно читалище гр. Плиска ;
2. Танцов ансамбъл при Народно читалище гр. Каспичан;
3. Танцов ансамбъл при Народно читалище гр. Нови Пазар.

Събитието във Фейсбук: https://www.facebook.com/events/1701757020077442/

Източник:
Сдружение „Авитохол“